Κάθε τελευταία Κυριακή του μήνα, το Μουσείο Φρυσίρα, μας υποδέχεται με δωρεάν είσοδο. Το Μουσείο Φρυσίρα, (το μοναδικό Μουσείο Σύγχρονης Ευρωπαϊκής Ζωγραφικής στην Ελλάδα), λειτουργεί από το 2000.
Η μόνιμη συλλογή του περιλαμβάνει περισσότερα από 3.500 έργα ενώ παράλληλα φιλοξενεί και άλλες ελληνικές και διεθνείς εκθέσεις. Μέσα από έργα ζωγραφικής, σχεδίων, γλυπτικής και χαρακτικών, καταγράφει τις τάσεις, τα πρόσωπα και τη φιλοσοφία της ανθρωποκεντρικής ευρωπαϊκής ζωγραφικής από το 1940 και μετά.
Το Μουσείο Φρυσίρα στεγάζεται σε δύο σημαντικά και πλήρως αποκατεστημένα νεοκλασικά κτήρια της Αθήνας. Και τα δύο βρίσκονται στην οδό Αστερίου στην Πλάκα, ενώ το ένα από αυτά είναι δημιουργία του Έρνεστ Τσίλερ και έχει χαρακτηριστεί ως νεότερο μνημείο.
Info: Μουσείο Φρυσίρα, Αστερίου 3 και Αστερίου 7, Πλάκα, Αθήνα.
0
1
σχόλια
133
λέξεις
210
Το μοναδικό Μουσείο Σύγχρονης Ευρωπαϊκής Ζωγραφικής στην Ελλάδα, μας υποδέχεται μια Κυριακή κάθε μήνα χωρίς είσοδο
ΠΕΡΣΑ ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ
14 Φεβρουαρίου 2018
εμφάνιση σχολίων
Πρόσφατα
210
210
Κοντινές αποδράσεις στην Εύβοια
5 Ιουλίου 2024
210
ΑΘΗΝΑ Σ’ ΑΓΑΠΩ #146: Η παραλία της πλατείας Μαβίλη
5 Ιουλίου 2024
210
Καλοκαίρι στο ΚΠΙΣΝ, με ελεύθερη είσοδο
17 Ιουνίου 2024
210
Πως προστατεύoυμε τα αδέσποτα από τη ζέστη;
12 Ιουνίου 2024